Hanım Göbeği Tatlısı Nasıl Yapılır? Afiyet Olsun

Hanım Göbeği Tatlısı tarifi

12- 15 adet

Pişirme süresi:

Orta ateşte 25 dakika.

Malzemeler:

1 su bardağı un, 
1 su bardağı su, 
1 adet yumurta, 
1/2 yemek kaşığı margarin veya tereyağı, 
Şerbeti için: 
3 su bardağı su, 
3 su bardağı toz şeker, 
1/4 adet limon, 
Kızartmak için: 
2 su bardağı ayçiçek yağı.

Pişirme önerisi:

İçlerinin pişmesi ve gevrek olması için tatlıların kızartma işlemini soğuk yağdan başlatın.

Hazırlanışı:

Şerbeti hazırlamak için; bir tencereye 3 su bardağı suyu aktarın. Üzerine 3 su bardağı toz şekeri ve 1/4 adet limon suyunu tencereye ekleyin. Şerbeti, orta ateşte 15 dakika kadar kaynatın. Ilınması için bekletin.

1 su bardağı suyu bir tencereye aktarın ve 1/2 yemek kaşığı margarin ilavesiyle karıştırarak kaynatın. Ardından; 1 su bardağı unu azar azar ekleyin. Unun topaklanmaması için çırpma teliyle hızlıca karıştırın. Yaklaşık yarım dakika sonra çırpma telini bırakıp tahta bir kaşıkla karıştırmaya başlayın. Hamur tahta kaşığa yapışmayı kestiği zaman yani yaklaşık 3 dakika sonra hamuru ocaktan alıp ayrı bir kaba aktarın.

Kaba aktardığınız hamuru ılınması için 2 dakika kadar bekletin. 1 adet yumurtayı ekleyin. Tahta bir kaşıkla 1-2 dakika karıştırdıktan sonra mikserle 4 dakika kadar çırpın. Elinizi hafifçe yağlayarak hamuru toparlayıp mutfak tezgahınızın üzerine alın.

Tezgâhın üzerine aldığınız hamuru elinizle tezgâha bastırarak 1 dakika daha yoğurun. Yoğurduğunuz hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alın ve avuçiçinizde yuvarlayarak şekil verin. Hamurların orta kısımlarını parmağınızla delin. Hamur tatlılarını, 2 su bardağı ayçiçek yağını aktardığınız tencereye dizin.

İçinde soğuk yağ bulunan tencereye dizdiğiniz tatlıları orta ateşte 10 dakika, renk alana kadar kızartın. Kızarttığınız tatlıları önceden hazırlayıp soğuttuğunuz şerbetin içine alın. Tatlıları, şerbeti çekmesi için kevgirle karıştırarak yaklaşık 2 dakika kadar bekletin ve ılık olarak servis edin.


Benzer Videolar

Radyo Dinle

TV İzle